WhatsApp Destek

Aşılama İntrauterin İnseminasyon IUI

Paylaş

Aşılama (İntrauterin İnseminasyon, IUI)Aşılama (Intra Uterin İnseminasyon = IUI), En az 2-3 günlük cinsel perhiz sonrasında erkekten mastürbasyon yöntemi ile alınan sperm örneğinin çeşitli yıkama, ayrıştırma ve konsantrasyon işlemlerini takiben anne adayının rahmine yerleştirilmesine denir.

Bu yöntemle ejekülat (meni) içindeki hızlı hareket eden kaliteli sperm hücreleri diğerlerinden ayrılarak rahmi içerisine belli bir kalite ve sayıdaki hücrelerin transferi hedeflenir. Sperm hücreleri bu temizleme işlemleri sayesinde aktive olurlar yani dölleyebilme kabiliyeti kazanırlar. Hazır hale gelen örnek ana rahminde tüplere yakın bölgeye bırakılarak spermlerin çok daha kolay yumurtaya ulaşması sağlanır.

Anne adayına aşılama öncesi 1-3 haftalık yumurtalıkları uyarıcı bir tedavisi uygulanır. İşlemin yapılacağı günden yaklaşık 34-36 saat önce yumurta çatlatma iğnesi hCG (pregnyl, choriomon, ovitrelle) yapılır. Aşılama bayan için 10-15 dk sürmekte ve yine 10-15 dakikalık bir dinlenme süresi yetmektedir. Aşılama işleminde anestezi gerekmemektedir.

 

Aşılama Kimlere Uygulanır :

  • Erkeğin verdiği meni örneğinde belli bir sayı, kalite ve hareketlilikte sperm hücresi olmalıdır.
  • Meni miktarı en az 2 ml olmalı
  • Sperm morfolojisi (Sperm kalitesi ) % 2 ‘den yüksek olmalı (ideali >%4)
  • Anne adayının tüpleri açık olmalı

Aşılama ile gebelik elde etme oranı % 10-18 arasındadır. Uygun çiftlerde 2-3 kez denenebilir. Aşılama ile gebelik elde edilemeyen çiftlerde özellikle yaş problemi varsa tüp bebek uygulamasına geçilmelidir.
KVKK
KVKK QR Kod