WhatsApp Destek

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur

Paylaş

Tüp bebek nedir?
Laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanan yumurtalar bölünmeye başlayarak embriyo halini alırlar. Daha sonra embriyolar detaylı incelemelere tabii tutulurlar ve aralarından en sağlıklı olanları seçilir. Seçilen embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir. Tüp bebek tedavisinde sağlanan gebeliklerin normal yolla oluşan gebeliklerden bir farkı yoktur. Normal gebelikten tek ayrıcalığı döllenmenin ve transferin laboratuvar ortamında yapılmasıdır.

Tüp bebek tedavisi için hangi adaylar uygundur?
Öncelikle şu bilinmelidir ki tüp bebek yöntemi her hasta için uygulanmaz. Bazı kısırlık türleri daha basit yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Önemli olan kısırlığa neden olan faktörü bulup tedavi protokolü hazırlamak. Çoğu kısırlık sorunu yaşayan çift tüp bebek yöntemini en son çare olarak görmektedir ve bu da yanlış bir bakış açısıdır. Tüp bebek yöntemi için uygun durumlar aşağıdaki gibidir:

Yumurtalık kanalları tıkalı olan ve yumurtalık kanallarında aşırı hasar oluşan kadınlar
Cerrahi işlemler sonunda yumurtalık kanalları alınmış olan kadınlar
Üreme sisteminde yumurtaların fallop tüpleri tarafından tutulmasını engelleyecek yapışıklıkların oluşmuş olduğu kadınlarda tüp bebek tedavisi başarı ile uygulanarak yüksek oranlarda sağlıklı gebelikler elde edilebilir.




KVKK
KVKK QR Kod