WhatsApp Destek

Embriyo Dondurma ve Saklama

Paylaş

EMBRIYO DONDURMA ve SAKLAMA

(Kriyoprezervasyon)

 

Tüp bebek tedavilerinde yaklaşık olarak 25 yıldır kullanılan embriyo dondurma (Kriyoprezervasyon) yöntemi son yıllarda vitrifikasyon  (Camlaştırma, hızlı dondurma)yönteminin de gelişmesi ve uygulamaya girmesi ile daha pratik ve başarı oranı daha yüksek bir uygulama haline gelmiştir. Son dönem de Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan yeni yönetmelik ile embriyo transfer sayısının kısıtlanması embriyo dondurma yöntemini daha etkin  halde kullanımının önünü açmıştır. Sağlık Bakanlığı tarafından yönetmelik haline getirilen embriyo transfer sayısının 2 ile sınırlandırılmasının amacı çoğul gebelik ve çoğul gebeliğe bağlı olası düşük ve erken doğum riskini azaltmaktır.

Ünitemizde vitrifikasyon yani hızlı dondurma yöntemi yaklaşık 5 yıldır etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Embriyolar kriyoprotektan adı verilen kimyasal maddeler sayesinde dondurulup -196 °C’de sıvı nitrojen tankları içinde kişiye özel bölgelerinde saklanırlar. Sıvı nitrojen içerisinde tüm kimyasal reaksiyonlar ve hücresel aktiviteler durmaktadır. Bu durum bir tür hücresel uyku halidir. İstendiğinde bu embriyolar tersine uygulanan işlemlerle çözülüp ana rahmine transfer edilir. Yapılan deneysel çalışmalarda embriyoların sıvı nitrojen içerisinde uzun süre sağlıklı bir şekilde saklanabileceği gösterilmiştir.

3. gün ve 5. gün embriyoları ünitemizde başarılı bir şekilde dondurulabilmektedir. Kaliteli embriyolar dondurulmaktadır. Düşük kalitede embriyoların dondurulması tercih edilen bir durum değildir. Çözüldüğü zaman kaliteli embriyolar büyük olasılıkla daha iyi bir şekilde canlılığını koruyarak geri dönmektedir.

Embriyo dondurma işlemini uygulandığı durumlar:

1- Transfer işleminden sonra geriye kalan kaliteli embriyolar kaldığında,

2- OHSS (aşırı uyarılma sendromu) riski olan kadınlarda tüm embriyolar daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir.

3- Rahim içini saran endometrium dokusunun yeteri kadar gelişemediği durumlarda.

4- Rahim içi cerrahi operasyon gereken durumlarda.

5- Kemoterapi veya radyoterapi gerektiren kanser tedavilerinden önce embriyolar dondurulabilir.

Embriyo Dondurmanın Çiftlere Kazandırdıkları:

Tüp bebek merkezinde uygulama sonunda embriyo transfer safhasına gelindiğinde 1-2 embriyo transfer edilebilmektedir. 1-2 embriyo transferi hastayı çoğul gebelik riskinden korur. Zaten tüp tedavilerinde amaç da tek sağlıklı gebelik ve canlı sağlıklı bir bebektir. Kalan kaliteli embriyolar dondurulduğunda eğer hastanın bu taze embriyo transfer denemesinde gebelik elde edilemezse bir sonraki tüp bebek tedavisini daha düşük tedavi maliyeti ile gebelik şansında herhangi bir azalama olmaksızın kullanılabilir. Günümüzde taze embriyo transferi ile dondurulup çözülmüş embriyoların transferi arasında gebelik şansı bakımından herhangi bir fark yoktur. Hatta son dönem de taze embriyo transferinde ilaçların olumsuz etkisinin rahim duvarında  ki embriyo tutunmasını olumsuz etkilediğine dair farklı görüşler mevcuttur.

Dondurulan embriyoların transferi,; uzun süreli ilaç kullanımı, yumurta toplanması ve ICSI (yumurtaya sperm enjeksiyonu) gibi işlemlere gerek kalmaz. Ayrıca gebelik elde edilmiş çiftlerde ikinci bir çocuk istemi dondurulan embriyoların çözülüp transfer edilmesi ile mümkün olabilir.

Dondurulan Embriyolar Kaç Yıl Saklanabilir?

Yapılan bilimsel çalışmalar dondurulmuş embriyoların 10-15 sene gibi çok uzun süre sonra çözüldüğünde bile sağlıklı gebelik şansı verdiğini göstermiştir. Ancak ülkemizde Sağlık Bakanlığının ilgili yönetmeliği gereğince dondurulmuş embriyolar 5 yıl boyunca sıvı nitrojen içerisinde saklanabilmektedir.

Embriyo Dondurma Yöntemi Olarak Vitrifikasyon Yönteminin Üstünlüğü Nedir?

Vitrifikasyon dondurma yöntemi ile dondurulan embriyolar çözüldüğünde %80 – 100 oranında canlı ve sağlıklı bir şekilde geri dönmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta embriyoların kalitelerinin dondurulmaya uygun olmasıdır.

Sunduğu avantajlar göz önüne alındığında embriyo dondurmaya uygun olduğunu gördüğümüz tüm çiftlere, transfer günü ekibimiz tarafından bilgilendirme ve embriyoların dondurulması önerisi yapılmaktadır.
KVKK
KVKK QR Kod