WhatsApp Destek

Erkeğe Bağlı Kısırlık Nedenleri

Paylaş

Erkeğe Bağlı Kısırlık Nedenleri:

 

İnfertilite (kısırlık) nedeni ile yapılan başvuruların %50′ sinde erkeğe bağlı problemler tespit edilmektedir. Erkeğe bağlı en sık infertilite (Kısırlık) nedenleri:

-Yapısal (translokasyonlar) ve/veya sayısal kromozomal (anöploidiler) bozukluklar, genetik mutasyonlar,

-Geçirilmiş enfeksiyonlar (kabakulak vb.),

-Varikosel,

-Azospermi (semende sperm hücresinin bulunmaması) ve spermin sayısal, hareketsel ve morfolojik yetersizliklerinin olması en sık karşılaşılan erkeğe bağlı infertilite sebepleri olarak sıralanabilir.

-Spermin DNA’sındaki yapısal bozukluklar ve fragmantasyonlar (parçalanma ve ayrılma) erkek infertilitesinde önem kazanmaktadır. Tüp bebek denemelerinde DNA hasarlı spermin kullanılması; düşük gebelik ve tutunma oranlarına ve erken dönem düşüklere neden olabilmektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından Mart 2010 yılında yayınlanan yeni yönetmeliğe göre artık ülkemizde 34 yaş ve altı vakalarda ilk iki denemede tek, ikinci denemeden sonra en fazla iki ve 35 yaş ve üzeri vakalarda ise önceki IVF deneme sayısından bağımsız olarak en fazla iki embriyo transferi uygun görülmektedir. Dolayısıyla iyi kalitede ve gebelik oluşturma şansı yüksek embriyo elde etmek için iyi kalitede spermlerin seçilmesi daha da önem kazanmıştır. Aynı zamanda elde edilen kaliteli embriyo sayısının artışı da IVF başarısının artışına katkıda bulunur. İyi bir stimulasyonun yanı sıra kaliteli spermlerin seçilmesi de döllenme oranını arttıracaktır.
KVKK
KVKK QR Kod