WhatsApp Destek

Hangi Durumlarda aşılama? Hangi Durumlarda Tüp Bebek Tedavisi uygulanmalıdır?

Paylaş

Hangi Durumlarda aşılama? Hangi Durumlarda Tüp Bebek Tedavisi uygulanmalıdır?

30 yaşından genç bayanlarda  bir yıl, 30 yaş üzeri bayanlarda 6 ay düzenli, korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edilememişse aşılama ya da tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmaları sağlanabilmektedir. Aşılama tedavisi, tüp bebek tedavisine göre daha kolay ve pratik bir yöntem olduğu için maliyet açısından çifti zorlamaması sebebiyle ilk yöntem olarak tercih edilebilir. Ancak bu durumda, çiftin kısırlık sebebi ve anne adayının yaşı oldukça önemlidir. Şiddetli kısırlık söz konusu ise zaman kaybetmemek adına doğrudan tüp bebek tedavisine başlanabilir.  Aşılama yöntemi şayet 2-3 defa denenmiş ancak başarılı olunamamış ise tüp bebek tedavisine başlanmalıdır. Aşılama yönteminin başarı oranları tüp bebek tedavisinden daha düşük olmasına rağmen, uygun hastalarda başarı sağlanabilmektedir.

Aşılama tedavisinin maliyeti daha mı düşük?

Aşılama tedavisi daha basit ve tedavi maliyeti de daha düşük bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisine nazaran gebelik oranı da daha düşüktür. Tıbbi durumu uygun hastalarda kolaylıkla uygulanabilen ve fazla zaman alamayan bir yöntemdir. Fakat tüpleri kapalı, yumurtalık rezervi düşük, uzamış kısırlık (7 yılı aşan infertilitede) durumunda, anne adayının yaşı 35-37’ den fazla olduğu durumlarda, sperm test sonuçları ileri derecede bozuk olan baba adaylarında uygulanmamalı, bu çiftler zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine başlamalıdır. Günümüzde tüp bebek tedavileri de oldukça pratik ve kolay bir şekilde uygulanabilmektedir. Gelişen teknolojik alt yapılar ve tıbbi gelişmeler sayesinde tüp bebek tedavisi de çiftlerin fiziksel zorluk yaşamadan tamamlanmasına el vermektedir.

Aşılama tedavisi daha kısa sürede tamamlanan bir işlemdir. Bu sebeple de maliyet açısından daha az zorlayıcıdır. Fakat aşılama tedavisi ile gebelik şansı düşük olan çiftlerin aşılama tedavisi ile maddi ve manevi olarak kayba uğramaması için tüp bebek tedavisine başlaması önerilmektedir.  Zaman kaybetmemek için doktorunuza güvenmeniz gerekmektedir.

Aşılama ya da tüp bebek tedavisinden hangisinin çift için daha uygun olacağına tüp bebek doktor ve ekibi karar verecektir. Yapılan test ve tetkikler neticesinde hangi yöntemin çift için daha uygun olduğu belirlenecektir.

Hangi tedavi yöntemi sizin için daha iyi?

Aşılama ve tüp bebek yöntemlerinden hangisine uygun olunduğu yapılan test ve tetkiklerle belirlenecektir. Kısırlık durumu, yaş, sperm ve yumurta kalitesi gibi faktörler de göz önüne alınarak çifte bir tedavi planı yapılacaktır. Bu aşamada en doğru kararı çift için tüp bebek doktoru ve ekibi yaptıkları muayene ve ayrıntı tetkikler sonucunda karar verecektir.
KVKK
KVKK QR Kod