WhatsApp Destek

Histeroskopi Nedir ?

Paylaş

Histeroskopi

Histeroskopi, kamera sistemine bağlı özel cerrahi düzenek ile rahim ağzından girilerek rahim içinin gözlendiği işlemdir. Rahim içinde yer alan polip, miyom ve yapışıklıklar gibi problemlerin hem tanı hem de cerrahi tedavisi histeroskopi ile mümkündür. Kullanım durumuna göre diagnostik (Tanısal) ya da operatif (Cerrahi) olarak sınıflandırılabilir. Histeroskopi işlemi sırasında rahim içi özel sıvılar ile doldurularak normalde bir biri ile temas halinde olan rahim duvarlarının birbirinden ayrılarak, lezyonların (Polip, miyom, yapışıklık gibi lezyonlar) görünür hale gelmesi sağlanır.

Tanısal (Diagnostik) histeroskopi ile rahim ağzı ve  rahim ağzı (Serviks) kanalı kaynaklı polip ya da diğer lezyonların gözlenmesi, rahim iç duvarı (Endometrium) yapısının ve anormalliklerinin tanınması, yapışıklıkların (adezyon, sineşi) varlığının belirlenmesi sağlanabilir. Operatif (Cerrahi) histeroskopide ise, rahim iç kısmına (bebeğin büyüdüğü rahim içi boşluğu) doğru büyüme gösteren miyomların elektriksel enerji ile parçalanarak çıkarılması, rahim içi yapışıklıların (Adezyon, sineşi) açılması, rahime yakın döl yatağı kanalı tıkanıklıkların açılması, rahim içi perdelerin (Septum) cerrahi olarak açılması, rahim iç dokusunun (Endometrium) ablasyonu gibi işlemler yapılabilir.

Histeroskopinin olası komplikasyonları:

Çok nadir olarak rastlansa da histeroskopi işleminin bazı riskleri vardır;

  • Rahim duvarının zedelenmesi,
  • Damar yaralanması,
  • İşlem sonrası enfeksiyon gözlenebilir.
  • Rahim içini doldurmak için kullanılan özel sıvıların işlem esnasında açılan küçük damarlardan kan dolaşımına geçmesine bağlı olarak yaygın cilt altı ödemi, akciğer ödemi, sıvı elektrolit dengesizlikleri görülebilir.

Histeroskopinin sakıncalı olduğu durumlar:

  • Kadın üreme sistemini aktif enfeksiyonlarında,
  • Rahimden kaynaklanan anormal vajinal kanamalarda,
  • Hamilelik şüphesinde ya da hamilelik durumunda,
  • Rahim ağzı kanseri (Serviks kanseri) durumunda histeroskopi yapılması sakıncalıdır.KVKK
KVKK QR Kod