WhatsApp Destek

Laparoskopi Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir

Paylaş

Laparoskopi Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Laparoskopi öncesinde hastanın 8 saat süre ile su da dahil hiçbir şey yeyip içmemesi gerekir. Sigara kulanılıyorsa, 8 saat öncesinden itibaren alınmamalıdır. Derin endometriozisi, ciddi karın içi yapışıklıkları olan hastalara ve jinekolojik kanserlerin laparoskopik cerrahisi öncesinde, bazı hastalara 4 gün önceden lifsiz diyet verilmesi ve enfeksiyonlara karşı koruyucu ilaçların (Proflaktik antibiyoterapi) erkenden başlanması gerekebilmektedir. Hastanın daha önceden farklı bir hastalık nedeni ile kullandığı kan sulandırıcı ilaçları (Aspirin tablet, Clexane, oksapar, enox, hibor gibi iğneler) kesmesi ya da bu ilaçlarda doz ayarlaması yapılması gerekmektedir. Laparoskopik ameliyatdan 1 hafta öncesinde kan sulandırıcı herhangi bir ilaç kullanılıyorsa, bu durum mutlaka ameliyatı yapacak hekime bildirilmelidir.

Hastaların en büyük sıkıntılarında biri de ameliyattan 1 gece önce uykusuzluk, korku ve yoğun stresdir. Bu gibi durumlarda yine hekim tavsiyesi ile ameliyattan bir gece önce sakinleştirici bir ilaç alınabilir.

Laparoskopik ameliyata gelirken yüzük, küpe, kolye gibi tüm metal takılar çıkarılmalıdır. Makyaj yapılmadan hastaneye gelinmeli, eğer varsa ruj ve oje mutlaka silinmelidir. Hastaneye gelirken mümkün olduğunca rahat giysiler giyilmeli, bir gece önceden duş veya banyo yapmak faydalı olacaktır.

Hastaların laparoskopik ameliyat için hastaneye gelirken, kullandığı tüm ilaçları yanına alması oldukça önemlidir. Gerekli görüldüğü durumlarda bu ilaçların bir kısmı ameliyat öncesinde ya da sonrasında kullanılabilmektedir.

Ameliyattan önce doktorunuz sizi ziyaret edecek, ameliyatınızla ilgili son bilgilendirmeleri yapacak ve ameliyat onam formunu hemşire nezaretinde imzalamanızı isteyecektir.
KVKK
KVKK QR Kod