WhatsApp Destek

Rahim Duvarında Çizikler Oluşturmanın Tüp Bebek Tedavisinde ki Etkisi

Paylaş

Rahim Duvarında Çizikler Oluşturmanın Tüp Bebek Tedavisinde ki Etkisi:

Rahim duvarı çizilmesi yani endometrial scratching (endometrıum=rahim iç duvar zarı) genellikle daha önceki tüp bebek tedavilerinde rahim duvarı yeterince kalınlaşmayan hastalara ve tüp bebek deneme başarısızlığı olan hastalara uygulanır. Tüp bebek tedavisinden 1 ay önce özel bir tıbbi alet ile rahim ağzında rahim içine girilir ve çizikler atılır. Bu sayede yeni rahim iç zar dokusu gelişimi sağlanarak, embriyonun tutunma şansı artırılmaya çalışılır.

Rahim Çizilmesi Hangi Hasta Grubunda Uygulanmaktadır:

-Tüp bebek tedavisinde yeterli rahim duvar kalınlığı sağlanamayan hastalarda,

-Yumurtalık kapasitesi ve embriyo kalitesi iyi olmasına rağmen bir türlü tutunma sağlamayan hastalarda,

- Tekrarlayan tüp bebek deneme başarısızlığı olan hastalarda,

-Rahminde herhangi bir problemi olmayan hastalarda

-Tüp bebek tedavisi esnasında kullanılan ilaçlara yetersiz yanıt veren hastalara uygulanmaktadır.

Rahim Çizilmesi Gebelik Şansını Ne Kadar Arttırır?

Rahim çizilmesi özellikle tekrarlayan tüp bebek deneme başarısızlıklarında sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Tüp bebek tedavilerinde gebelik elde edebilmek için rahim duvar kalınlığının belli bir seviyede olası gerekmektedir. Tedavi döneminde rahim duvar kalınlığı belli bir seviyenin altında olan hastalarda gebelik oranları da genellikle düşük saptanmıştır. Amerika’ da son dönemde yapılan çalışmalarda rahim duvar çizilmesi sonrası yapılan tüp denemelerinde gebelik oranları daha yüksek saptanmıştır. Rahim çizme yöntemi ile rahim duvarında yani endometriumda yeni endometrial doku gelişimi sağlanarak embriyo tutunma şansının arttırılması hedeflenmektedir. Bu yöntemin nihai hedefi rahim iç ortamının embriyo tutunması için daha koşullara ulaşmasını sağlamaktır. Çoğunlukla tüp bebek tedavisinden 1 ay önce uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisinden önce rahim iç duvarında eğer bir problem varsa bu problemin giderilmesi, rahim dokusunun kanlanmasının arttırılması embriyo tutunma şansını arttırmaktadır.

Rahim Çizilmesi Nasıl uygulanır?

Rahim çizilmesi tüp bebek tedavisinden 1 ay önce histeroskopi yöntemi ile ya da basit bir biyopsi aleti ile yapılmaktadır. Vücudumuzda herhangi bir yerde yaralanma olduğu zaman büyütücü, iyileştirici ve onarıcı faktörler o bölgeye toplanarak taze gelişen doku ile tamir süreci tamamlanır. Bu pozitif etki ile yani büyütücü, iyileştirici ve onarıcı faktörler endometriumda embriyo tutunma şansını arttırmaktadır.                                                                                       
KVKK
KVKK QR Kod