WhatsApp Destek

Sıcak Mevsimlerde Uygulanan Tüp Bebek Tedavisinde Gebelik Başarısı Etkilenir mi?

Paylaş

Sıcak Mevsimlerde Uygulanan Tüp Bebek Tedavisinde Gebelik Başarısı Etkilenir mi?

Sıcaklığın Arttığı Mevsimler Tüp bebek Tedavisine Engel midir?

Aşırı Sıcaklar Tüp Bebek Tedavisine Engel Olur Mu?

Tüp bebek tedavisi üremeye yardımcı tedavi yöntemlerinden başarı şansı en yüksek olan yöntemdir. Tüp bebek tedavisinin başarısı mevsimsel değişikliklerden etkilenmez. Anne adayı bağışıklık sistemini güçlü tutuğu sürece; düzenli beslenip, günlük alması gereken vitamin, protein, karbonhidrat, yağlar, vücut için gerekli elementleri doğal yoldan alabildiği sürece bağışıklık sistemi güçlü kalacaktır. Bağışıklık sistemi güçlü olduğu sürece de tüp bebek tedavisinin başarı şansı, aşırı sıcak ya da aşırı soğuktan etkilenmez. Bağışıklık sistemini etkileyen en önemli unsurlardan biri de stresdir. Stresden uzak durmak her koşulda bağışıklık sistemini de güçlü tutmak suretiyle vücudumuzun direncini arttırır ve tüp bebek tedavisinde de başarı şansını arttırır.

Mevsimsel Sıcaklıklar Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Olasılığını Nasıl Etkiler?

Aşırı sıcak yaz mevsiminde anne adayı kendisini daha yorgun ve halsiz hissedebilir. Ayrıca sıcak mevsimler terleme yoluyla da sıvı kaybı fazla olacağından günlük en az 2,5-3 litre su tüketilmelidir. Mevsim meyveleri de tüketilerek vücut, zinde ve bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır. Tüp bebek tedavisin de başarı şansı aşırı sıcaklardan etkilenmez.

Anne adayı sıcak mevsimsel değişimlerden olumsuz etkilenmemek için sık sık duş almalı, günlük yeterince su tüketmeli, vücut için gerekli vitaminleri doğal beslenme ve gereğinde vitamin takviyesi ile eksiksiz almalıdır. Beslenmesine bu dönemde özellikle dikkat etmeli sindirim problemi yaşamamak için çok ağır ve sindirimi zor gıdalardan uzak durmalı. Gerektiğinde öğün sayısını arttırarak az az, sık sık beslenmelidir

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Olumsuz Etkileyen Diğer Faktörler:

  • Sigara kullanımı: Anne ve baba adayı sigara kullanıyorsa tüp bebek tedavisinden en az 3 ay önce sigarayı bırakmalıdır. Sigara kullanımını anne adaylarında yumurtalık kapasitesinde azalmaya ve yumurta kalitesinde düşüşe neden olabilmektedir.

 

  • Sağlıksız Beslenme: Anne adayı dengesiz beslendiği zaman bağışıklık sistemi zayıflar, vücut direnci düşer. Yetersiz beslenme durumunda, vücuda temel besin maddeleri alınmadığında yumurtalıkların tüp bebek tedavi ilaçlarına verdiği yanıt azalabilir, yumurta kalitesi azalabilir.

 

  • Stres: Stres tüp bebek tedavisinde başarı şansını olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Stresli ortamlardan mümkün olabildiğince uzak durulmalıdır.

 

 

  • Hatalı Tedavi Yöntemleri:  Hastanın kendi durumuna özgü tedavi yöntemi uygulanmadığında, hastaya uygun ilaç dozu ve tedavi protokolü belirlenmediğinde tedavi de başarı şansı azalabilir.

 

  • Hamam, sauna gibi çok sıcak ortamlarda bulunmak: Hava sıcaklığından daha ziyade; hamam, sauna gibi sıcak ortamlarda bulunmak kadın ve erkekte üreme hücre gelişimini ve üreme fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilmektedir. KVKK
KVKK QR Kod