WhatsApp Destek

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Elde Edebilmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Paylaş

  Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Elde Edebilmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Çiftlerin çocuk sahibi olabilmeleri için ilk şart, anne ve baba adayında kaliteli yumurta ve sağlıklı sperm hücresinin olmasıdır. Tüp bebek tedavisi ile gebelik elde edilebilmesinde önemli koşullardan bir tanesi de çiftlerin maddi ve manevi olarak bu sürece hazır olmalarıdır. Maddi ve manevi zorlukları olan bu süreçte, çocuk isteyen çiftlerin zaman kaybetmeden, özellikle de anne yaşı ilerlemeden tedavi için müracaat etmeleri çok önemlidir. Tedavide çiftlere özgü tedavi yöntemi uygulanması başarıyı arttıran önemli unsurlardan bir tanesidir. Tedaviye başlanacağı dönemde çiftlerin kendilerini rahat hissetmesi de önemli faktörlerdendir.

Tüp bebek tedavi öncesinde ve tedavi döneminde günlük bir takım alışkanlıklarda düzenlemeye gidilmesi oldukça önemlidir:

Tedavi öncesinde fazla kilolardan kurtulmak, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan vazgeçmek tedavi başarısını artıran önemli faktörlerden sayılabilir. Düzenli uyku, düzenli ve sağlıklı beslenme, stresten uzak bir yaşantı tarzı başarıya pozitif katkı sağlamaktadır. Bu gayretler yumurta kalitesi ve gelişen embriyo kalitesine olumlu etki sağlayarak tedavide başarı şansını artırabilir. Sigara ve alkol gibi genel sağlık üzerine de ciddi, istenmeyen etkileri olan kötü alışkanlıkların, erkekte ve kadında üreme sağlığı üzerine olumsuz etkileri bilinen gerçeklerdir.

 

Tüp bebekte tedavisinde başarı oranları nedir?

Tüp bebek tedavisinde başarı, canlı doğum oranları ile ölçülürse daha anlamlı olmaktadır. Çünkü tüp bebek tedavisinde gebeliğin oluşması nispeten daha kolay olup, canlı doğum olması daha zordur. Tüp bebek tedavisi ile gebelik elde etmenin yanı sıra gebelik oluştuktan sonra düzenli ve sıkı bir gebelik takibi de oldukça önemlidir. Düzenli gebelik takibi, gebelik gerçekleştikten sonraki gebelik kayıplarının büyük bir kısmını engelleyebilmektedir.  Sonuç olarak tüp bebek tedavisinde esas başarı dünyaya sağlıklı bir çocuk getirebilmektir.

Tüp bebekte başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?

  • Kadının yaşı,
  • Çiftlerin evlilik ve kısırlık (İnfertilite) süreleri,
  • Kadında yumurtalıkların erken dönemde yetmezliğe girmesi, yumurtalık kapasite azalması,
  • Sperm hücresinin sayısı, kalitesi, hareketliliği,
  • Embriyo kalitesi,
  • Üreme sistemi ile ilgili geçirilmiş ameliyatlar,
  • Eski denemelerde gebelik oluşup oluşmadığı,
  • Kadının daha önceki gebelik, düşük ve canlı doğumları
  • Üreme organları dışında vücudun başka bir yerinde ki anormallikler. KVKK
KVKK QR Kod