WhatsApp Destek

Tüp Bebek Tedavisinde Eşlerin Kendilerine ait Üreme Hücreleri (Sperm ve Yumurta) Kullanılmaktadır ?

Paylaş

Tüp Bebek Tedavisinde Eşlerin Kendilerine ait Üreme Hücreleri (Sperm ve Yumurta) Kullanılmaktadır:

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi ile anne adayından alınan yumurtalar ve baba adayının çoğu zaman mastürbasyon yöntemi ile sperm numune verme odasında verdiği meni örneği özel bir etiketleme inkübatöre alınır.  Ardından mikroenjeksiyon yöntemi ile yumurta ve sperm birleştirilerek döllenme işlemi gerçekleştirilir. Takip eden günlerde gelişen embriyo anne rahmine yerleştirilir.

Tüp bebek tedavisinde anne ve baba adayına ait olmayan yumurta hücreleri yalnızca yumurta bağışı ya da sperm bağışı ile mümkündür. Bu yöntemler de ülkemizde yasaktır.

 

Eşlerden alınan sperm ve yumurtanın başka çiftlerle karışma riski var mıdır?

Alınan örnekler özel bir etiketleme (borkodlama) yöntemi ile birbirinden ayrılır. Böyle bir karışıklığı önlemek için de sperm numune verme odası, androloji laboratuvarı ve embriyoloji laboratuvarı birbiri ile bağlantılıdır ve sadece yetkili kişilerin girip çıkmasına müsaade edecek şekilde güvenlik önlemi alınmıştır.

Çift kontrol yapılması zorunludur!

Hastaların kimlik kontrolleri çift şekilde yapılır. Düzenlenmiş teknolojik kontroller sayesinde, her laboratuvar aşamasında en az 2 defa kimlik kontrolleri yapılmaktadır. Özellikle de OPU yani yumurta toplama aşaması ve embriyo transfer aşamasında, embriyologlar tarafından bizzat kimlik kontrolleri yapılmaktadır. Bu aşamada merkezlerin ve laboratuvarların hata yapma şansı yoktur.

Elektronik olarak etiketleme!

Laboratuar koşullarında kullanılan sperm ve yumurta hücreleri, bilgisayar destekli etiketlerle kayıt altında tutulur. Kimlik kontrollerinin sürekli olarak yapıldığı için,  kod okuyucu tarafından bilgisayarlarda kayıt altında tutulur.

 

Embriyoların içinde bulunduğu kapta hastanın kimlik bilgileri ya da kimlik kodu vardır:

Embriyo transferinden önce, hastanın adının ve diğer kimlik bilgilerinin teyidi yapılır. Daha sonra çifte bu bilgiler bilgisayar ekranından gösterilir ve onaylatılır. Bu sayede risk oranı neredeyse 0’a iner ve tüp bebek tedavisinde çiftlerin bu konuyla ilgili endişe etmesine gerek kalmaz.
KVKK
KVKK QR Kod