WhatsApp Destek

Tüp Bebek Tedavisinde Moral ve Motivasyon Yüksekliğinin Başarıya Katkısı

Paylaş

Tüp bebek tedavisi teknolojik gelişmelerin de katkısıyla son yıllarda ciddi ilerleme kaydeden, başarı oranı bu gelişmelere paralel olarak  artan bir tedavi yöntemidir.

Teknolojik bu gelişmelere ve tüp tedavisinde başarı oranlarının önemli ölçüde artmasına rağmen hala stres ve moral, motivasyon gibi faktörlerinde etkileri nedeni ile %100 başarı oranı elde edilememektedir. Tüp bebek tedavilerinde en iyi hasta grubunda en yüksek başarı oranı %70’ i geçmemektedir. Tedavinin seyrinde stres, moral ve motivasyonun yadsınamaz bir gerçektir.

Yüksek moral ve motivasyonun tüp bebek tedavi başarısı üzerindeki etkisi:

Tüp bebek tedavisi aşılması gereken belli basamaklardan oluşan, sonucu belirsiz, maddi ve manevi olarak yıpratıcı olabilen bir süreçten oluşur. Hassasiyet gerektiren bir dönemdir. Tedavi öncesi çiftlerin maddi ve manevi olarak hazırlıklı olmasını gerektirir. Yüksek moral ve motivasyona sahip olan çiftlerde başarı oranı da bu moral ve motivasyona paralel olarak artmaktadır.

Tedavi sürecinde yaşanılan stresi kontrol edilebilir seviyelerde tutmak oldukça önemlidir. Moral ve motivasyonun yüksek olması, çiftlerin tedaviye olan inanması ve birbirlerine destek olması gerekmektedir. Yüksek moral-motivasyon ve pozitif yaklaşım tedavi aşamalarında çiftin şansını önemli oranda artırabilmektedir.

Tüp bebek tedavisinin sonucunda çiftler başarı ya da başarısızlık olmak üzere iki sonuçla karşılaşabilmektedir. Tedavinin en başında ve tedavi esnasında her iki çiftin başarıya odaklanması sonucu pozitif yönde önemli ölçüde etkileyecek ve stres seviyesinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olacaktır. Yalnız tedavinin sonunda da başarısızlıkla karşılaşılabileceğini de unutmamak gerekir. Tamamen başarıya odaklanmak, sonuç olumsuz çıktığında ciddi bir depresyona, yetersizlik hissine neden olabilir. Yüksek moral-motivasyon ile stres seviyesini kontrol altında tutarak tedavi aşamalarını atlatmak ve olumsuzluk ihtimalini de aklın bir köşesinde tutmakta yarar vardır.

Eğer her şeye rağmen başarısız olunmuş ise, karamsarlığa kapılmadan tedaviye devam etmek, çiftleri başarıya ulaştıracaktır. Olumsuz sonuç durumunda çiftler yine birbirine destek olarak, suçlayıcı tavır ve tutumlardan uzak durmalıdırlar. Çocuk isteği konusunda ısrarcı bir şeklide tedaviye devam edilmelidir.

Tüp bebek tedavileri birçok kez denenebilen yöntemlerdir. Çiftlerin birbirlerini suçlaması durumunda annenin bilinç altında evliliğin süremeyeceği ya da iyi bir ebeveyn olamayacaklarına dair düşünceler oluşursa gebelik başarı şansı önemli ölçüde azalır. Bu nedenle başarısız olunsa bile, vazgeçilmemesi gerekir. Özellikle ikinci denemelerde şans daha yüksektir. Çünkü rahim hazırdır, anne adayının psikolojisi hazırdır, tüp bebek için deneyim vardır. Birinci denemedeki başarısızlık nedenleri bulunmuştur ve tedavi edilecektir. Bu sebepten dolayı başarı şansı artar.

Tüp bebek tedavisinde stresin başarı üzerine etkisi var mıdır?

Stres hayatımızın her döneminde karşılaştığımız, vücudumuzun işleyişinde önemli ve olumsuz etkileri olan bir unsurdur. Tüm vücudumuza etkileme potansiyeline sahip durumun tüp bebek tedavi başarısını da olumsuz etkilemesi kaçınılmaz bir durumdur. Bu sebeple stresle baş edebilmeyi bilmeli ve stres seviyesini kontrol altında tutabilmeliyiz. Özellikle stres seviyesini artırdığı bilinen durumlardan tedavi döneminde uzak durulmalı, nefes egzersizleri yapılmalı ve çiftler kendilerini olumlu düşüncelere sevk etmelidir.

Tüp bebek tedavisi esnasında sigara kullanımının etkisi:

Sigara kullanımı, özellikle günümüzde kısırlığa neden olabilen faktörlerin başında gelmektedir. Tedavi döneminde ki stres ile baş etmenin yöntemi sigara kullanmaya başlamak ya da kullanımını arttırmak olmamalıdır. Sigara tedavide ki başarıyı olumsuz etkileyebileceği gibi istenmeyen farklı sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Sigara kullanan çiftlerde gebelik elde edilse bile, erken doğum, bebekte gelişme geriliği, düşük gibi istenmeyen durumların gelişmesine neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalarla sigaranın tüm bu olumsuz etkileri kanıtlanmıştır.

Eğer çiftler stres faktörüyle baş edemiyorsa psikolojik destek almaktan çekinmemelidirler. Tedaviniz ile ilgili sıkıntılarınızı ve merak ettiklerinizi tüp bebek doktorunuza sormaktan çekinmemelisiniz. Tedaviniz ve hastalığınız hakkında daha doğru bilgi edinerek, gereksiz endişelere kapılmamış olursunuz. Ayrıca her çiftin durumu kendisine özeldir, farklı çiftlerin kısırlık (İnfertilite) nedenleri bir birinden farklı olabilir, her yazılan ve her söylenen şey çiftlerin tıbbi durumları ile örtüşmeyebilir.
KVKK
KVKK QR Kod