WhatsApp Destek

Tüp Bebek Tedavisinde Sigara Kullanımı ve Yoğun Stres

Paylaş

Tüp Bebek Tedavisinde Sigara Kullanımı ve Yoğun Stres:

Sigara kullanımı anne ve baba adaylarında üreme hücrelerini olumsuz etkileyerek gebelik oranlarında ve gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesinde ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Sigara kullanımı yumurtalıklarda ciddi kapasite azalmasına ve yumurta kalite düşüşüne neden olabilmektedir. Sperm hücrelerinde hareketlilik, sayı ve kalite problemlerine neden olabilmektedir. Sigara üreme fonksiyonları dışında vücudumuzda birçok organın işleyişini olumsuz etkilemektedir.

Sigara Kullanımının Üreme Fonksiyonları Üzerine Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Kısırlık problemi olan, üreme çağında ki anne adaylarının sigara kullanımı hem kendiliğinden gebe kalabilme olasılığını, hem de tüp bebek tedavisinde başarı oranını ciddi ölçüde azaltmaktadır. Yapılan birçok bilimsel çalışmada sigara kullanan kadınların gebelik olasılığının belirgin olarak azaldığı gösterilmiştir. Sigara kullanmayan kadınlarda kısırlık problemine daha az rastlanmaktadır. Tüp bebek tedavisi uygulanan hastalar arasında da sigara kullanmayan anne adaylarının gebeliği daha kısa sürede elde edebildiği görülmektedir. Sigara kullanmayanlar genellikle daha kısa sürede gebe kalabilmektedir.

Özellikle sigara kullanan kadının, ne zaman sigara kullanmaya başladığı ve ne kadar tükettiği de önemli olmaktadır. Sigara kullanımı kadınlar için erken menopoz riskini arttırmaktadır. Özellikle gebelikte sigara kullanan anne adaylarında ani bebek ölümleri, erken doğumlar, düşükler ve kilo bakımından düşük bebekler ile daha sık karşılaşılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Esnasında Sigara Kullanımı:

Tüp bebek tedavisi esnasında anne adayının sigara kullandığı durumlarda ilaçlara verilen yanıt daha düşük olmakta ve istenilen rahim duvar kalınlığına ulaşılması daha uzun süre almaktadır. Kullanılan ilaç dozu artmakta, buna bağlı tedavi maliyeti artmakla birlikte uygulanan yüksek dozlara bağlı yumurta kalitesi de olumsuz etkilenmektedir. Sigara kullanan anne adaylarında yumurta sayısı daha az olmakta ve yumurta kalitesi daha düşük olmaktadır. Sigara kullanan anne adaylarında embriyonun rahime tutunma olasılığı azalmaktadır. Sigara kullanan anne adaylarında kimi zaman yumurtaların hiç döllenmediği de sıklıkla görülebilmektedir.

Tüp Bebek tedavisi Esnasında Stresin olumsuz Etkileri?

Tüp bebek tedavi yöntemi, çocuk sahibi olamamış çiftlerde başarı şansı en yüksek tedavi yöntemidir. Buna rağmen sigara kullanımında olduğu gibi yoğun stres de tedavi başarısını olumsuz etkileyebilmektedir. Strese bağlı olumsuz değişiklikler, özellikle embriyo transfer aşamasında rahim kasılmalarını uyarak embriyonun tutunmasına engel olabilmektedir. Embriyo transferi ağrısız bir işlem olmasına rağmen, transfer esnasında anne adayının uyumu oldukça önemlidir. Anne adayını embriyo transferi esnasında strese bağlı istemsiz hareketleri tedavi başarısını olumsuz etkileyebilecek unsurlardan biridir. Anne adayının çok stresli olduğu durumlarda, gerektiğinde kısa süreli anestezi ile de embriyo transferi yapılabilmektedir.

Psikolojik destek, tüp bebek tedavisinde stresi azaltarak önemli bir tamamlayıcı unsur olma niteliği taşımaktadır. Özellikle psikolojik destek sayesin de tüp bebek tedavisin de başarı şansları büyük oran da artmaktadır. Genel olarak çift tüp bebek tedavisine başlamadan önce mutlaka her ihtimalleri göz önünde bulundurarak bilinçlendirilmelidir. Özellikle stresin yenilmesi konusun da bu yaklaşım yararlı olmaktadır.

Eğer gerekli görülür ise tüp bebek tedavisi olan çifte psikolojik destek önerilmelidir. Ayrıca stresin giderilmesi için akupunktur tedavisi de bir seçenek  olarak anne ve baba adayına önerilebilecek bir yöntemdir. Tüp bebek tedavi merkezinde, işinde uzman ekibin anne ve baba adayına pozitif yaklaşımları da stresin azaltılmasında oldukça önemli bir unsurdur. 
KVKK
KVKK QR Kod