WhatsApp Destek

Yardımla Yuvalama Assisted Hatching

Paylaş

Yardımla Yuvalama (Assisted Hatching)

Yumurtanın ve döllenme aşamasından sonra oluşan embriyonun etrafında koruyucu bir zar bulunmaktadır. Bu zara zona pellusida adı verilmektedir.

Bu zarın pek çok önemli görevi vardır. En önemlileri şunlardır:

  1. Yumurtanın döllenmesinde (fertilizasyon) ve embriyonun beslenme ve gelişiminde rol alır.
  2. Polispermiyi önler; yani yumurta bir sperm ile döllendikten sonra bu zar başka spermlerin yumurta içerisine girmesini önler.
  3. Embriyoyu korur ve bütünlüğünü sağlar.

Transfer edilen embriyoların etrafındaki zar, blastokist aşamasına geldiğinde kendiliğinden çatlamakta veya delinmektedir. Buna hatching denilmektedir. Zarın delinmesiyle birlikte blastokist zarın dışına çıkarak endometrium dokusu ile doğrudan temas etmekte ve tutunma işlemi gerçekleşmektedir. Bazı durumlarda bu olayın zorlaştığı veya gerçekleşemediği düşünülmektedir.

Tüp bebek uygulamalarında embriyo transferi yapılmadan önce embriyonun etrafındaki dış zarın inceltilmesi veya tam olarak delinmesi işlemine Asiste Hatching denilmektedir. Zona pellusida da açılacak bir delik, doğal hatching’i kolaylaştırmaktadır. Bu işlemi yapmaktaki amaç embriyonun tutunma şansını arttırmaktır. Özellikle dondurulup çözülmüş embriyoların dış zarlarına bu işlemin yapılması çok önemlidir.

Asiste Hatching İşlemi çeşitli yöntemlerle yapılabilir (mekanik, asit tyroide kullanarak veya lazerle). Laser ışını mikroskop objektifinden geçip, odaklandığı noktada enerjisini zona pellusida makromolekülleri ve zona pellusidada ki sıvıya verir. Termal etki oluşur; Zona pellusida da ısı artışına bağlı olarak erime oluşur. Açılan delik düzgün sınırlı ve kontrollüdür.

Yardımla yuvalama (Asiste hatching) kimlere yapılmalıdır?

  1. Tekrarlayan IVF başarısızlığı olan hastalara
  2. Kadın yaşı 35 den büyükse
  3. Dondurulmuş embriyo transferi öncesi
  4. Kalın zona pellusida varlığında
  5. Anormal zona pellusida. Özellikle oval yapıdaki oosit ve embriyolarda zona pellusida tamamen veya kısmen çift katlı olabilir.
  6. Koyu sitoplazma
  7. Yaygın sitoplazmik fragmantasyon durumunda asiste hatching mutlaka yapılmalıdır.KVKK
KVKK QR Kod